SUPERWIZJA DLA BEHAWIORYSTÓW I ZOOPSYCHOLOGÓW
Wchodząc na rynek pracy mamy wrażenie, że wiemy wszystko a świat zwierząt nie ma przed nami tajemnic. W końcu skończyliśmy “prestiżowy kurs” czy “te jedyne studia”. Zawód zoopsychologa posiada pewne stopnie wtajemniczenia. Do momentu przepracowania praktycznych wyzwań, na każdym z tych etapów nie ma możliwości wejść na wyższy poziom. Bardzo szybko okazuje się, że podręcznikowa teoria to dobra podstawa ale jej znajomość nie rozwiązuje problemów w realnej pracy. W miarę upływu lat nabieramy pokory i zaczynamy zauważać u siebie braki. Z pomocą przychodzi superwizja. Nikt przecież nie będzie płacić rozsądnych stawek osobie, która przychodząc na konsultacje dopiero uczy się praktyki. To nie daje naszym klientom poczucia bezpieczeństwa a tego oczekują, prosząc nas o płatną pomoc.
PO CO JEST SUPERWIZJA?
Określenie to długo było zarezerwowane dla ścisłego grona terapeutów i psychoterapeutów pracujących różnymi psychologicznymi nurtami z ludźmi. Wraz z rozwojem zawodów, w których praktyka podczas nauki ogranicza się w najlepszym razie do 200 - 300 godzin, pojawiła się potrzeba stworzenia superwizji, także w naszej dziedzinie.
W zawodzie zoopsychologa nie mamy możliwości prowadzenia konsultacji wspólnie z doświadczoną osobą. Po pierwsze: nikt kto zdobył wykształcenie i przepracował błędy w swojej pracy ponosząc ich konsekwencje nie rozda tej wiedzy za darmo. Po drugie: doświadczenia nie zdobędziemy czytając podręczniki, fora czy porady internetowe. Po trzecie: pojawiają się aspekty etyczne, w końcu zaglądamy ludziom do domów, nawiązujemy relację i wspólnie analizujemy co ma wpływ na zachowanie ich zwierzaków aby móc skutecznie pomóc. Nie wyobrażam sobie wprowadzenia komuś do domu stażysty, którego sama obecność uniemożliwia nawiązanie dobrej relacji. To wymaga wyczucia i zaufania a obecność obcej osoby to wyklucza.
NA CZYM POLEGA SUPERWIZJA?
To nic innego jak czerpanie z doświadczeń osób praktykujących już kilkanaście lat i posiadających ogromny potencjał. Polega ona na stałej współpracy, omawianiu trudnych przypadków z osobą, z dużo większym doświadczeniem, która przeszła wszystko to, co Ty, będąc kiedyś na podobnym etapie ścieżki zawodowej. Uczestnictwo w superwizji jest pewnym etapem nauki. To inwestycja w siebie.
Superwizor, osoba prowadząca spotkania, ma za sobą tysiące przepracowanych problemów z opiekunami i ich czworonogami. Ja posiadam takie doświadczenie. Dodatkowo jako dziennikarz i terapeuta pedagogiczny pomogę Ci uniknąć wielu podstawowych błędów popełnianych już przy wywiadzie oraz uczulę Cię na pułapki czyhające w pracy z zespołem pies - człowiek.
Jako były prezes i współzałożyciel Polskiego Związku Zoopsychologów zdecydowałam się, podobnie jak kilku moich kolegów, umożliwić wchodzącym na rynek młodszym kolegom tę formę kształcenia. Superwizja jest świetną formą usamodzielnienia i pokonywania kolejnych poziomów wtajemniczenia w naszym zawodzie. Po zakończeniu współpracy umiejętności praktyczne pracujących zoopsychologów, będą podniesione do bardzo wysokiego poziomu. Zyskacie również zaufany zespół, z którym będziecie mogli konsultować w przyszłości najbardziej złożone przypadki.
CO BĘDZIEMY ROBIĆ?
rozwiązywać problemy w komunikacji z wymagającym klientem
analizować najbardziej skomplikowane przypadki
tworzyć Swoje własne algorytmy pracy i prowadzić diagnostykę różnicową
analizować słabe punkty w Twojej pracy
* Zastrzegam sobie prawo rozmowy i weryfikacji podstawowej wiedzy teoretycznej.
** Nie udzielam pojedynczych konsultacji dla behawiorystów/zoopsychologów. Dłuższa współpraca ma na celu rozwinięcie Twoich kompetencji i nauczenia cię szerszego patrzenia na pracę a nie zasięgnięcie porady co zrobić gdy nie wiemy jak pomóc.
✓
✓
✓
✓
✓
✓
✓
✓
✓
JAKIE SĄ WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO SUPERWIZJI? **
ukończony kurs/studium/studia w liczbie godzin nie mniejszej niż 180
ukończony podstawowy kurs trenerski
przynajmniej 2 letni, udokumentowany staż pracy ze zwierzętami
biegła znajomość teorii *
przepracowane problemy ze swoimi psami
Raz na dwa tygodnie, podczas 90 minutowej sesji, omówimy najbardziej nurtujące Cię sprawy i problemy. Będziesz pracować na swoich klientach, dzięki czemu oni również zyskają. Wiedza zdobyta podczas tych sześciu miesięcy zamieni się w Twój potencjał.
✓
CO ZYSKASZ?
Rozwiniesz się zawodowo, wejdziesz na wyższy poziom pracy
Nauczysz się jak radzić sobie z emocjonalnym obciążeniem, które w naszym zawodzie jest ogromne
Zmienisz sposób myślenia
Pozbędziesz się złych nawyków
Spojrzysz na konkretne problemy z innej, nieznanej jeszcze perspektywy
Poznasz pojęcia i zjawiska, o których znaczeniu nie byłeś dotąd świadomy
Zyskasz dodatkowe narzędzia do pracy z wymagającymi ludźmi
Spróbujesz alternatywnych innych technik i metod
Wykształcisz właściwą postawę etyczną
Rozwiejesz wątpliwości w chwilach gdy nie wiesz co robić
Uzyskasz wsparcie dla siebie w pracy z trudnymi czworonogami oraz wymagającymi opiekunami
Zbudujesz pewność siebie, samodzielność i dobrą markę.
Superwizja zaczyna być standardem w dążeniu profesjonalizmu. Świadczy o bardzo poważnym podejściu do pracy. Korzystanie z superwizji jest postrzegane jako troskę o klienta i dbanie o bardzo wysoki poziom swoich usług. Nie zastanawiaj się długo. Pracując już ze swoimi klientami.
✓
✓
✓
✓
✓
✓
✓
✓
✓
✓
✓
✓
Superwizja skierowana jest do osób pracujących już w zawodzie zoopsychologa, (nie trenera, choć kompetencje trenerskie są podstawowymi umiejętnościami w naszej profesji). Dla ludzi dociekliwych, którzy nie mogąc znaleźć rozwiązania nie rezygnują a szukają. Dla wymagających, którzy biegle stosują wiedzę książkową a zdarza im się, że nie potrafią pomóc.
Zamiast zapisywać się na kolejny kurs, na którym będziesz uczyć się po raz kolejny teorii udomowienia psa a egzaminem będzie teoretyczny plan modyfikacji zachowania, zapraszam Cię do mojego świata, w którym zyskasz narzędzia, samodzielność, decyzyjność oraz autorytet wśród swoich klientów za takie same pieniądze. Zyskasz także cenne doświadczenie i rozwiejesz wątpliwości, które szczególnie w pierwszych latach pracy pojawiają się masowo. W tym czasie będziemy pracować na prawdziwych przypadkach, na Twoje konto, zachowując wszystkie standardy etyczne jakie obowiązują w naszym zawodzie.
Im więcej złożonych problemów będziesz w stanie rozwikłać, tym więcej osób będzie chciało korzystać z Twoich usług. Mając u boku superwizora możesz pozwolić sobie na wątpliwości oraz pytania. Nie bez znaczenia jest tutaj staż pracy oraz posiadana wiedza. Superwizja nie jest dla osób zaczynających przygodę z zawodem zoopsychologa. Trzeba posiadać już dobrze ugruntowaną podstawową wiedzę.
DLA KOGO?
SZCZEGÓŁY
GDZIE?
PLATFORMA WIDEO
KIEDY?
90 MIN. CO DWA TYGODNIE
JAK DŁUGO?
6 MIESIĘCY
JAKI KOSZT?
5000 ZŁ